Londra’da vegan olmakla ilgili 5 güzel şey

Whole foods

Whole foods

İngiltere ve yemek deyince benim aklıma ilk bira, bar, fish&chips ve mikrodalgada pişen donmuş akşam yemeği gibi görüntüler geliyor. En azından Londra’yı 15 sene önceki ziyaretimden aklımda kalanlar bunlardı. Lakin buralar pek değişmiş, güzelleşmiş, bir vegan/vejeteryan/raw food/glutensiz cenneti olmuş.

Sağlıklı beslenmeye çalışan biri olarak Londra’yı niye mi sevdim?

soya sütlü cappucino

soya sütlü cappucino

Gittiğiniz nerdeyse her standart kafede mutlaka vejeteryan opsiyonlar var. Hatta menüde ne vegan, ne vejeteryan özel notlar düşülmüş. Soya sütü mesela her kahvecide inek sütünün yanında sunulan kesin bir opsiyon, buna bazı yerlerde badem sütü, pirinç sütü de ekleniyor.

Sıradan bir markette bile badem sütü, glutensiz kraker, makarna gibi opsiyonlar bulabiliyorsunuz. Satılan her şeyin üzerinde vegan/vejeyeryan uyarıları bulunuyor.

 

Inspiral Lounge Raw Glutensiz Kaju  Pesto tart

Inspiral Lounge Raw Glutensiz Kaju Pesto tart

Sağlıklı beslenmek isteyenler için birçok kafe, restoran, juice bar, market alternatifi var. Canınız raw tatlı ya da glutensiz vegan cupcake çektiyse ona ulaşmak rüya değil 🙂 (Saf, Inspiral lounge, Nama, Tibit’s vs) Ayrıca organik ve sağlıklı birçok yiyecek satın alabileceğiniz ve keşke Türkiye’de de açılsa dediğim Whole Foods, Londra’da bol.

neals yard remedies

neals yard remedies

Kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinde birçok vegan, hayvanlar üzerinde test edilmemiş marka, ürün bulabiliyorsunuz ve yine mutlaka üzerlerinde bilgilendirici ibareler oluyor. (mesela benim favorim Neal’s Yard Remedies)

Kendinizi gelistirebileceğiniz birçok kurs, seminer, topluluk, dergi, yemek kitabı ile sağlıklı beslenmek isteyene her türlü destek mevcut.

vegetarian Living Magazine

vegetarian Living Magazine

Yani Londra’ya gelme planı yapanlar, bir sonraki gezinizi sağlıklı mutfak ve yaşam keşfi turizmine dönüştürebilirsiniz. Sadece ilginç kafeleri gezmek, menüleri denemek bile günlerinizi alacaktır 🙂

This entry was published on 12/05/2013 at 3:49 pm and is filed under Cafe&Restaurant, Sağlık, İngiltere. Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

2 thoughts on “Londra’da vegan olmakla ilgili 5 güzel şey

  1. Aslinda biz ulkemizde oldukca sansliyiz, tarim ulkesiyiz ve her urunu kendimiz yetistirebiliriz, badem sutumuzu kendimiz yapabiliriz, ben ulkemi ozledim

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: