Annemle Tayland’ta detoks part 1

annem&benBen ilk 21 günlük detoksumu yapıp Tayland’tan döndüğümde elbette büyük bir heyecan ve çocuksu bir coşkuyla herkese alkali olmaktan, PH’ten, sağlıklı beslenmeden, raw food’dan, veganlıktan bahsediyordum. Tabiki beni pek ciddiye alan olmadı 🙂 (annem de dahil)

Amaaa, aylar geçip de ben hala enerjik, fit, sağlıklı, ışıl ışıl oluncaaaa, bunda bir keramet var dediler. Önce annem denedi detoksu The LifeCo’da ve muhteşem hissetti, beslenmesini değiştirdi ve toplamda 10 kilo verdi. Ardından birkaç ay arayla 2 kere daha yapmıştı, genel sağlıklı olma halinin yanı sıra, reflü, kronik anjin, tansiyon yükselmesi, baş ağrısı gibi sıkıntıları da tamamen ortadan kalkmıştı.

detoksta havuç suyumuz

Gel gör ki, altın günleri, okul, seyahat, Türk beslenmesi, toplumsal baskı derken o ritmi koruyamadı. Yıllardır süren diz ağrıları da iyice artınca “Gel seni Tayland’a götüreyim” dedim. “Ama bu turistikten çok bir sağlık gezisi olacak. Hem kilo verecek, hem gençleşecek hem de eklemlerini tedavi edeceksin, olur mu?” dedim, “Olur” dedi.

Ve kendimizi 24 saatlik bir yolculuktan sonra Tayland’ın egzotik Koh Samui adasında The Spa detoks merkezinde bulduk. Annem hakikaten sıra dışı bir kadın, gözüpek, cesur, yeniliğe açık, meraklı… Ondan benim çıkmam normal değil mi?:)))

annem ben okyanus kenarında

Vegan ısmarladığımız uçak yemeklerimiz bir nebze sağlıklı olmasına rağmen 3 uçak değiştirmek, klimada olmak epey yordu bizi.

detoks salatasıİlk gün 1 salata, 1 meyve salatası yedik ve 1 sebze suyu içtik. Yoga hareketlerine benzeyen Thai masajımızı yaptırdık, 38 bitkinin karışımı bir buhar odasında gözenekleri açtık, Lamai’de dolaştık..

Bugün yani ikinci gün tam sıvı beslenmeye geçtik. Sabah yogayla başlayan günümüz sahilde hindistancevizi yağı masajı ve kumsalda yürüyüş ile devam etti. Sebze suları, buğday çimi suyu, spirulinalı ananas suyu, hindistancevizi suyu, sebze çorbası, probiyotik, ve detoks içeceği bugünün ve sonraki birçok günün menüsü. Epey doyurucu, hiç acıkmadık hatta “yine mi birşey içeceğiz mide dolu” sıkıtısı bile yasadık 🙂

spirulinalı ananas suyu

İşin bana ilginç gelen kısmı ise annemin her şeye ve hemen uyum sağlaması. En ufak bir şikayet ya da beğenmemesi yok, sanırsınız yıllardır Tayland’a gidip geliyor.

tropik meyveler, son akşam yemeğim

Annem detokstan mutlu, vereceği kiloların hesabını yapa dursun, ben bitse de hemen raw food restoranda ona buna dalsam heyecanındayım, lakin midemiz öyle küçüldü ki, onca raw pizza, sushi, tatlı, çikolata nasıl girecek içeri bakalım… 🙂

masajdan sonra mutlu ve dağılmış

the spa'da detoks odamız

This entry was published on 07/16/2013 at 3:36 pm and is filed under Detoks, Sağlık, Tayland. Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: