Lezzetli bir Yılbaşı Hediyesi

Yılbaşı TrufflelarıYeni Yıl geliyooor! Noel Babalar, Yılbaşı Ağaçları, Yeni Yıl Davetleri ve en eğlenceli kısmı olan Hediye Verme Merasimi.

Hediye almaya da vermeye de bayılırım, tam bir mutluluk dağıtma ritüelidir bu. 2012’nin son post’u olacak olan bu yazımın da yılbaşı hediyesiyle ilgili olmasını istedim. Yapımı çok ama çok kolay bir o kadar da şık ve lezzetli Truffle tarifimi paylaşacağım sizinle. Bunu değişik kutulara koymak ve süslemekse sizin yaratıcılığına kalmış. Ben ASHK için siparişler hazırlarken, hediye paketimi yaratmaktan en az çikolata yapmak kadar zevk alıyorum.

Yılbaşı truffle’ı için gerekli malzemeler:

2 paket Bitter çikolata (Kakao oranı ne kadar yüksek o kadar iyi, ideali %70 Kakao, organik olursa daha da iyi!) yaklaşık 160gr

Hindistancevizi sütü (Birçok markette konserve bulabilirsiniz)

Vanilya Esansı (Bunu bulmakta zorlanırsanız, tarife eklemeyebilirsiniz. Ama olunca daha güzel)

Mavi ve Beyaz Haşhaş Tohumu

Hazırlanışı

Önce çikolatalarımızı benmari usulü eritmek gerekiyor. Ben evde en kolay bir çaydanlığın altına su koyup kaynar şekilde ocağa koyuyorum, üzerine de bir kase yerleştiriyorum. Böylece kase ısındıkça suya değmeden çikolata erimeye başlıyor.

Çikolataları kaseye koyun. Hindistancevizi sütünden de 6 tatlı kaşığı kaseye ekleyin. Çikolata eriyince sütle karıştırın. Homojen bir karışım çıkınca ocaktan alıp birkaç damla vanilya esansını ekleyin (isterseniz nane, lavanta ya da portakal esansı ekleyerek değişik lezzetler yaratabilirsiniz).

Sıvı çikolatanızı buzdolabına ağzı kapalı koyarak sertleşmeye bırakın. En az bir gece kalsın.

New Year TrufflesErtesi gün sertleşmiş çikolatadan kaşık yardımıyla alarak avucunuzda küçük toplar yapın. Bir tabağa haşhaş tohumlarını yayın, topu üzerinde gezdirin. Daha da çeşitlendirmek adına, çikolataları fıstık tozu, kahve, hindistancevizi tozu ile de kaplayabilirsiniz mesela.

Truffle’larınız hazır. İşte bu kadar kolay. Şık bir kutuda, özel olarak sizin yazdığınız bir tebrik kartıyla, el yapımı çikolatalar bence herkesi mutlu eder 🙂

Şimdiden mutlu 2013’ler, daha fazla Aşk, Işık, Sevgi ve Güç sizinle olsun!!

This entry was published on 12/24/2012 at 6:12 pm and is filed under Çikolata, Yemek ve Tatlı Tarifler. Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

One thought on “Lezzetli bir Yılbaşı Hediyesi

  1. Pingback: Çikolatalı yoğurt | Zemberekkuşunun Mutfak Güncesi

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: