Vegan Glutensiz Pizza Tarif

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vegankedi‘den kaju, badem ve baharatlardan yapılma, içinde hayvansal birşeyler bulundurmayan cheddar peynirini aldığımdan beri tek hayalim o peynirleri erimiş bir halde pizzanın üzerinde görmekti.

Olacak dedim, oldu nitekim 🙂

Ama öyle sıradan pizza değil! Hem geleneksel pizza gibi gözüksün hem unu glutensiz olsun hem vegan olsun hem lezzetli olsun istedim, çok mu şey istedim?

Glutensizlik meselesini mısır unu ile çözdük (neden glutensiz? Çünkü gluten sindirimi zor bir protein; buğday, arpa ve çavdarda bulunuyor. Ve glutensiz beslendiğinizde kilo verme ve daha sağlıklı olma şansınız yüksek) Hem ben bilirsiniz yaratıcılığı severim…

Siz de mısır unu yoksa nohut unu ya da pirinç unu kullanabilirsiniz.

Bu harika çılgın süper lezzetli vegan pizza için gerekli malzemeler?

Mısır unu (miktarı kullandığınız kalıba göre değişir)

Salça

Vegan Peynir

Kırmızı Soğan

Kırmızı biber turşusu

Mantar

Tuz, Karabiber, Hardal

Zeytinyağı

Tahin

Soya Sütü

Kelepçeli kalıp

Yapılışı:

Önce pizzanın hamuru için mısır ekmeği yapacağız (bana bu sanatı öğrettikleri için buradan Ordu’ya teşekkür:). Kalıbınıza yaydığınızda yaklaşık 1 cm bir hamur istiyoruz. Ona göre ne kadar un belirleyin. Bir kapta su, mısır unu ve biraz tuz elinizle yoğurup hafif ıslak, yumuşak bir kıvama getiriyorsunuz. Hamuru önce elinizde yuvarlayarak, kalıbın ortasına bırakıyorsunuz. Hamuru kalıba eşit miktarda yayıp tüm tabanı kapladıktan sonra iyi pişmesi için parmağınızla üzerinde delikler açıyorsunuz.

Sos: Bir kapta biraz salça, zeytinyağı, tuz, bir fiske hardal tozu, karabiber, bir tatlı kaşığı tahin ve az soya sütü karıştırın. Bu kıvamlı sosu mısır hamurunun üzerine sürün.

Dilimlenmiş malzemeleri pizzanın üzerine yerleştirin. Son olarak biraz daha karabiber döküp fırına verin. 180 derecede yaklaşık yarım saat pişirme süresi var.

Yani toplamda 1 saat süren pizza özellikle çocuklu aileler için harika. Mesela brokoli versiyonunu yaparak biraz yeşillik de yedirebilirsiniz.

Deneyin efendim, ne de olsa tarih hayal edenleri değil, gerçekleştirenleri yazar 🙂

This entry was published on 11/12/2012 at 6:04 pm and is filed under Sağlık, Yemek ve Tatlı Tarifler. Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: