Hindistan’da oryantal dersi? Can belly dancing help you loose weight?

Hatta üstüne bu oryantal dersini bir Finlandiyalıdan almak ve bir İtalyan, bir Avusturyalı, bir Macarla göbek atmak… 🙂

Geçtiğimiz günlerde Finlandiya’lı bir moda tasarımcısı olan Marju’yla tanışma şerefine eriştim. Fakat onu benim için ilginç yapan moda değil oryantal dans hocası olmasıydı. 64 yaşındaki kıpır kıpır bu kadın 40 yıldır Türkiye başta olmak üzere Suriye, Mısır, Tunus, Yunanistan gibi ülkeleri ziyaret etmiş, çeşitli hocalardan dansözlüğün sırlarını öğrenmişti. Ve şimdi bu kadim bilgileri paylaşmak için Goa’daydı.

Beni tanıyanlar dans etmeyi çok sevdiğimi bilir, hele göbek atmak! Düğünlere gitmeye bayılırım, dans pistinde oryantal havası estirmek zevklerim arasındadır. Ama bu sanatın inceliklerini öğrenme fikri karşı konulmazdı tabi.

Margit ve Stefano dünden razıydı ama cool yogi Zoli’yi kalçasını sallamak için ikna etmem biraz zaman aldı ama Ortadoğu yogası sonunda onun da aklını çeldi.

İnsan 2 yaşından beri bildiğini sandığı bir şeyi öğrenmeye gidince bir garip oluyor. Ama şunu itiraf etmeliyim ki ben hiçbir şey bilmiyormuşum. Artık dansözlere olan saygım 2 katına çıktı. O nasıl bir kalça, göbek kasıdır? 1 saatin sonunda vücudumdaki minor, major bütün kas gruplarını çılgınca kullandığım için titriyordum ve 3 kg suyu terle attığıma eminim. Üstüne gülmek, eğlenmek de bonus.

Bundan sonra kondisyonumu nasıl koruyacağıma karar verdim! Göbek atmak hem inceltir, hem güçlendirir hem de çok seksi bir şey.

Yakında düğün yapmayı planlayan var mı??

As a Turkish woman, like all others, I started to do belly dancing probably when I was 2 years old. For us shaking our feminine parts all at the same time to different directions is like drinking water. Especially if you like dancing, than weddings are my favorite work out activities where 50 women do belly dancing for 5 hours.

When I heard Marju is giving a belly dance workshop I thought I’ve been waiting for it the last 30 years. So Margit, Stefano, Zoli and I went to her roof top, very excited and curious. Marju (64) is a Finnish fashion designer. But she is also a very good belly dancer for 40 years and she studied with teachers from Turkey, Syria, Tunisia, Greece, Egypt so on.

The lesson started with holding colorful scarves and doing some basic moves. And I realize I really don’t know anything! When you do belly dancing, ok it is fun, sexy but the real thing, it is difficult. Because you use all your muscles of your body at the same time. It was amazing to see how hard work it requires, basically to shake your butt.

At the end of our 1 hour, we were able to shake everything we have, walk and do the moves with the scarf at the same time. And my muscles were trembling and I sweat as I was in a sauna. Addition to its “getting fit” benefits, you can feel that as you dance you open your heart and sexual energy more and more.

Plus, it is FUN! Haha, especially when you see man doing the dance:) But I am proud of Stefano and Zoli, they were quite good at the butt part:)

Soo, first thing to do when I go back toTurkey, will find a wedding party and throw myself to the dance floor!!! And get more lessons on the art of belly dancing.

This entry was published on 03/04/2012 at 11:36 am and is filed under hindistan, india. Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: