Yogi detoksu nasıl yapılır?

 

 

Bir sabah  uyandım ve son zamanlarda çikolatayı ve köriyi fazla kaçırdığımı fark ettim:) Kendimi ağırlaşmış hissediyordum. Bıraksanız günlerce uyuyabilir aralarda da uyanıp çikolatalı kek (ayıptır söylemesi Goa’da Avrupa usulü pastaneler var) ve bol acılı, körili Hint yemeklerine devam edebilirdim.

O zaman anladım ki şöyle güzel bir iç temizliğin ve bağırsaklarımda bahar esintisinin vakti gelmiş. Sevgili bilirkişi Zoli’ye (bkz. bir önceki yazım) hadi yogi detoksu yapalım dedim nam-ı diğer Shankha Prakshalana. Binlerce yıllık çok eski bir bağırsak temizlik metodu. Orijinali 5 litreyle yapılıyor. Biz küçük versiyonunu yaptık.

Hakikaten uyguladığım en kolay detokslardan biri. Anne hazır ol, dönünce beraber yapacağız:)

Nasıl mı yapılıyor? Bir kere en önemli ayrıntı müzik, mesela bizim arka planımızda Latin Müziği çalıyordu, hoop salsa yapıp hoop suyu içerken zaman nasıl geçti anlamadım. Ve diğer lazım olanlar:

Kişi başı 2 litre içme suyu,

Himalaya Tuzu (iyodin eklenmemiş tuz olması çok önemli),

Limon (taze olarak sıkılmış, az miktarda)

Suyu ısıtacak alet edevat

Tuvalet

Beraber yapacak bir arkadaş…

Önce suyu vücut ısısında olacak şekilde ısıtıyorsunuz, yani ılık bir kıvamda olmalı (su sıcak ve tuzlu olmazsa bağırsak yerine böbreğe gidiyor ve idrar olarak atılıyor). Sonra içine 1 litre başına yarım yemek kaşığı tuz atıyorsunuz ve ağız tadınıza göre limon ekliyorsunuz (limon burada içimi kolaylaştırmak için, miktar çok önemli değil).

Temizliğe başladıktan sonra durmamak çok önemli, rahatsız edilmeyeceğinizden emin olun. Her seferinde 500ml su içtikten sonra aşağıdaki 5 farklı hareketi yapıyorsunuz beklemeden. Aynı ritimde olmalı.

Eğer kolon kanseri ve ülseri, hamilelik, emzirme, adet ve fıtık durumunuz varsa yapmayın. Normalde suyun son kısmını içerken ishal olduğunuzu hissedip tuvalete koşuyorsunuz ama gerginseniz, su ılık değilse ya da kabızsanız bunun gerçekleşmesi daha fazla zaman alabiliyor. Bazen 1 hafta sonra 2. bir detoks yapmak gerekebilir. Ve o gün aklınızda bulunsun yorgun hissedebilir, evde dinlenmek isteyebilirsiniz. Ama kendinizi hafiflemiş hissedeceğinizin garantisini verebilirim:)

 

1) 15 kez ellerinizi havaya kaldırıp ayakucunuzda yükselebildiğiniz kadar yükselmeye ve geriye doğru esnemeye çalışın. Ellerinizi kaldırırken nefes alın, indirirken verin.

2) 15 kez sağa ve sola doğru ellerinizle esneyebildiğiniz kadar esnemeye çalışın. Esnerken nefes alın, merkeze dönerken verin.

3) Bacaklar hafifçe aralık, dizler hafifçe kırık, kalçanız göbeğinize doğru yakınlaşmış, kollar serbest sanki bir kuklanın kollarıymış gibi siz sağa sola döndükçe sizinle beraber vücudunuza dolanıyor. Sağa ve sola esnerken nefes alıyor, merkeze dönerken nefes veriyorsunuz. (15 kez)

4) Önce dizlerinizin üzerinde, kollar gergin ve düz bir şekilde öne uzatılmış. Sonra ellerinizin üzerine kalkıyorsunuz. Bacak ve karın kaslarını kullanarak ayak parmaklarınızın üzerinde kalın. Karnınız yere değmesin. Ama eğer bu hareket zorluyorsa, belinizde sorun varsa karnınız ve bacaklarınız yere değebilir ya da elleriniz ve dirsekleriniz yerde, yarım kalkış yapabilirsiniz. Nefes alırken sağa ve sola geriye bakıp ayaklarımızı görmeye çalışıyoruz, merkeze dönerken nefes veriyorsunuz. (15 kez)

 

5) Önce sağ bacak dizden kırılmış, karna çekiliyor ve sağa geriye bakıyorsunuz, sonra seri bir şekilde sol, sağ, sol… esnerken nefes alın, merkeze dönüp bacak değiştirirken nefes verin.

Veee lütfen kendinizi hiçbir hareket için zorlamayın, kendinizi sevin! Bu hareketleri normalde de her gün bağırsağı canlandırmak için kullanabilirsiniz. Yalnız 2 gün acı, baharat, kızarmış yemekler, hayvansal protein, alkol ve uyuşturucu madde yasak. Şahsen ben çok sevdim artık her sabah uyanınca 1 litre su içip bu hareketleri yapıyorum.

Tuvalete birkaç defa çıkıp ishal olduktan sonra durdurmak için katı yemek yiyebilirsiniz. Mesela esmer ekmek, yulaf lapası, esmer pirinç, karabuğday gibi. Tahin, ketentohumu yağı ya da zeytinyağı da serbest. Zaten insan çok aç hissediyor kendini. Ertesi gün tuvalete çıkamazsanız bol su için, bu hareketleri yeniden yapın, umutsuzluğa kapılıp panik olmayın, bağırsaklarınız temiz olduğu için bu gayet normal.

Kolonunuz size teşekkür edecek:) Yaşasın temiz bağırsaklaaar!

 

 

 

 

 

This entry was published on 03/01/2012 at 8:54 pm and is filed under Detoks, Sağlık. Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: