Ölümsüzlerin arasında mercimek köfte yoğurmak!

 

Evet, çok enteresan bir başlık oldu hakketen. Ama sanırım biraz açmam gerekiyor.

Burda Goa’da, Mahalakshmi Pansiyon’da Zoli’nin arkadaşlarıyla beraber kalıyoruz ve mutlu bir komün hayatımız var. Bir japon, 2 avusturyalı, 2 italyan, 1 ingiliz, 1 macar, 1 türk. Fıkra gibiyiz. Her akşam birileri pişiriyor, birileri bulaşıkları yıkıyor, birisi çay yapıyor vs.

Doğruyu söylemek gerekirse tanıştığım, dünyanın dört bir tarafından gelen tüm bu insanlara derin bir saygı ve hayranlık duyuyorum. Neden mi? Çünkü siz şimdi fotoğrafa bakınca diyeceksiniz ki bunlar senin yaşıtların Gökçe. Ama işin aslı gruptaki en küçük benim ve yaş ortalaması 45’ten başlıyor 65’e uzanıyor.

İnsanların gerçek yaşlarını öğrendiğimde şok geçirdim. Onlar da tıpkı Zoli gibi 10 yaş daha genç ve fit gösteriyorlar. Bazıları bunu yogaya borçlu, bazıları egzersize. Ama herkes iyi yiyecek, iyi hayat peşinde olan ve hayatta huzuru seçmiş gezgin ruhlu insanlar.

Ölümsüzlüğün sırrının bu olduğunu düşünmeye başladım. Hiç istanbul Zincirlikuyu Metrobüs durağından sabah geçtiğiniz oldu mu? İşte o insanlar gerçek zombi! Ama burdakiler capcanlı, sağlıklı, güzel, mutlu!!! Ben bu işin peşini bırakmayacağım, sırlarını öğreneceğim merak etmeyin:)

Seyahat ediyorsanız hele de yemek yapabiliyorsanız Türk olmak harika bir durum. Dünya mutfakları arasında İtalyan mutfağından sonra en sevilen mutfağın bizimkisi olduğunu fark ettim.

10 kişiye mercimek köfte, humus, soğan salatası, göbek marul, çikolatalı irmik tatlısı hazırladım. Parmaklar yalandı ve eminim Eurovisyon’un yemek versiyonu olsaydı her sene biz kazanırdık. Dönerci mi açsam Goa’da??

Bu arada Zoli ve benim yeni irmik tatlısı tarifimizi paylaşmak isterim:

 

İrmik

hindistan cevizi sütü

bitter kakao tozu

bal /agave/esmer şeker

karanfil tozu (azıcık)

tarçın tozu

 

Blenderdan geçirin. Katı kıvamdaki tatlıyı mutlaka buzdolabında bekletin. O zaman sertleşiyor kek gibi. ya da sıcak puding olarak da güzel. Denemesi bedava:)

Haftaya sıra yine bende. Ne pişireyim tavsiyesi olan? Dolma filan demeyin ama kolay olsun.

This entry was published on 01/19/2012 at 5:30 pm and is filed under hindistan. Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: