Hindistan’ı trenle geçmek

Eveeet, 38 saatlik tren yolculuğunu atlattım hatta üzerine bir de Mumbai’yi keşfetme fırsatı yakaladım. Bu satırları Goa adındaki bir cennetten yazıyorum. Ama önce size efsane olan Hindistan’da trenle yolculuk etme çılgınlığından bahsetmek istiyorum.

Öncelikle şunu söylemem lazım, Hindistan’da kast sistemi yok diyorlarsa da yalan söylüyorlar. Biz turistler en üst kastlardayız, mesela tren istasyonlarında sadece bize ayrılmış bilet satışı ve trende kompartımanlar var. Zengin Hintlilerin girdiği yerlere diğerleri giremiyor ama biz girebiliyoruz. Zaten her kafenin kapısında kimin içeriye gireceğine karar verecek adamlar dikiliyor. Ne kadar pejmürde de olsanız batılıysanız düzgünsünüz demektir. Yani paranız vardır, yere tükürmezsiniz vs.

Hindistan’da tren ağı en gelişmiş sistemlerde biri. Şehirlerde birden fazla tren istasyonları var. Eğer çok zenginseniz klimalı, az kişili kompartımanlarda seyahat edebilirsiniz. Ama çok fakirseniz “unreserved” denen bir sınıfları var. Yani önceden bilet alıp yer ayırtamıyorsunuz. Tren gelince yüzlerce insan birbirini ezip üstüne basarak kapıya ulaşmaya çalışıyor ve aslında 6 kişilik olan kompartımana 18 kişi olarak hem de gece yatmalı şekilde doluşuyor. Yere yatanlar, üstüne yatanlar… Bu arada polisin olaya müdahalesi genelde elindeki bambu sopayla kafanıza vurmak şeklinde.

Biz hem klimalı hem de sleeper’s class’ta 2 yolculuk yaptık. İlk 25 saatlik klimalı olandaydı. Sürekli yemek ve içecek servisiyle şımartıldık diyebilirim. Ama margarin, reçel, çapati (ekmek), dal (mercimek çorba), panir (peynir), hazır çorba, beyaz ekmek, kemal paşa tatlısı ve yanık pişmaniyeden oluşan menü gerçekten çok yağlı ve şekerliydi. Bu Hintlilerin hayatta kalması gerçekten mucize. Komşularımız obez bir kız ve hırsız annesinden oluşan Bangladeşli bir aileydi. Kadın her 5 dakikada bir burnunu ses duvarını delecek hızda çekiyor ve yanlışlıkla yere düşen battaniye, yastık gibi eşyalarımızın üzerine yatmaya çalışıyordu. Kızı da ona bağırarak bize geri vermesini söylüyordu. Çok eğlenceli bir yolculuktu:)


Sonraki ise spleeper’s class’ta geçen 13 saatti. Yani fakirlerin bir üzeri sınıfı. Burası daha eğlenceli çünkü dolmuş gibi her istasyonda duruyor ve bir anda koridorları “çay çay çay çaaaay!” “idli idli idli iiiiiiidli! Sesleri dolduruyor. Her türlü şey satılıyor. Yerlerde böcekler var, ama neyse ki dost canlısı değiller. Arada sırada idrar kokusu suratıma tokat gibi indiği için yataktan sıçrayarak uyandım. Ve bunun dışında pencerem kendi kendine açılıp duruyordu o yüzden defalarca pencere kapatma çabalarım beni uykusuz bıraktı. Ama çılgın bir deneyimdi.

 

Hindistan’la ilgili bana ilginç gelen şey “sahiplenme”, “bireysellik”, “kişisel alan” gibi sözcükleri burada bilmiyorlar. Yani 5 numaralı koltuk sizinse o sizindir. Ama burada herkes her yere oturuyor herkes her şeyi paylaşıyor. Ve konuşmadan anlaşıyor. Eşine rastlamadığım bir tolerans ve senkronizasyon.

Bir diğer enteresan şey görevliler tuvalet girişindeki boşlukta yerde yatıyor. Bir de transseksüeller var. Kimse onlara iş vermediği için trenlerde dolaşıp dileniyorlar. Her görevli yolculuğun sonunda gelip sizden bahşiş istiyor.

Bence Hindistan’a geliyorsanız mutlaka trenle yolculuk yapın, kokular, renkler, insanlar… ve tren biletinizi iyi saklayın çünkü karaborsada altından değerli!

This entry was published on 01/10/2012 at 1:49 pm and is filed under hindistan. Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

4 thoughts on “Hindistan’ı trenle geçmek

  1. translation…?

  2. coming dear, just a sec:))))

  3. orkun on said:

    vaauuv! 🙂 biz de nelerle uğraşıyoruz burada…:))

  4. Hi! I simply would like to give you a huge thumbs up for the excellent information you’ve got right here on this post. I will be returning to your site for more soon.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: