Detoksumuz bittiii:)

Ne okuduklarınıza inanın, ne söylenenlere, konu beslenmeye gelince bence tek doğru kişinin kendi bedenidir. O beden size en yakın dostunuzdan bile yakın olup yıllarca sizin için çalışmış sadık bir hizmetkardır. Sizin de onun değerini bilip sesini duyabilmeniz, bazen emirlerini bazen de ricalarını yerine getirmeniz gerekir.

Özellikle beslenmede değişik akımları incelerken fark ettim bunu. Bir tanesi domatesi pişir der yoksa likopeni alamazsın, bir tanesi sakın pişirme der vs böyle birbirine zıt bir sürü düşünce var. Bu kaosun içinde yolumu bulmamı sağlayan şey denemek ve vücudumun sesini dinlemek oldu.

7 günlük planıyla başladığım detoksumun 4. akşamında yatakta otururken içimdeki ses “bu kadar yeter” dedi. Nurdan’la da konuştuk ve 4 günde bitirmeye karar verdik. Hem zaten sağlıklı insanlardık, hem de zaten günlerdir raw food beslenerek detoksa çoktan başlamıştık.

Genelde hayatta doğru bir karar verip vermediğimi arkasından gelen neşeyle anlarım. Ertesi gün sabahın köründe yataktan tavşan gibi zıplayıp, kuş gibi sahile kondum üzerimde pijamalarla, çocuk gibi mutluydum desem yeridir.

Ve günler sonra ilk yediğimiz şey meyve salatası oldu. O karpuzun sulu tazeleyen tadı, mangonun ağızda eriyen tatlılığı, limonlu ananasın iç yakan ekşiliği ve aromatik kokulu papayanın damakta dağılışı…

Yemek yediğimiz için, hayatın güzelliklerine yeniden kavuştuğumuz için mutluyduk ama detoksun etkisiyle capcanlı cildimiz, ışık saçan fit bedenlerimiz de bizi mutlu etmişti. Hatta Kanadalı bir yoga hocası arkadaşımla karşılaştık, 2 senedir görüşmemiştik, “Sana ne oldu, parlıyorsun resmen!” dedi.

Ben zaten bayılıyorum, Nurdan’ın da bu iş hoşuna gitti, o yüzden pişmiş şeyler yememeye devam ediyor, vücudumuzu canlı yiyeceklerle besliyoruz hala. Tabi artık midelerimiz o kadar küçüldü ki, bir salata söyleyip beraber yiyoruz.

Eee, artık yiyebilmenin heyecanıyla, kendimizi yerli sebze-meyve pazarlarına attık, deneylere başladık. O da sonraki yazının konusu:)

Nurdan’ın face’teki albümünden yeni başka fotoğraflara da bakabilirsiniz. http://www.facebook.com/media/set/?set=a.254550771273633.62373.100001561376096&type=1

This entry was published on 12/21/2011 at 11:25 am and is filed under Detoks. Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: